مهدی خدادوست

۵ مطلب در خرداد ۱۳۹۵ ثبت شده است

معرفی کتاب تازه منتشر شده " دارودرمانی و تغذیه در اختلالات گفتاروزبان"

با سلام
امروز برای درمان اغلب بیماریها، به هماهنگی و همکاری چندین متخصص نیاز هست. گاهی با بیماریهایی سرکار داریم که تا چند دهه پیش اسمشان هم در هیچ دایره المعارفی وجود نداشت. در این شرایط درمان بیماریهایی نظیر کم شنوایی مادرزادی، یک امر محال نیست. بنابراین میتوان گفت که تقریبا برای همه بیمارانی که مشکلشان کمی پیچیده تر از سرماخوردگی و دندان درد هست، نسخه های متعددی پیچیده میشود.  

از طرفی در بسیاری از این فرایند های درمانی، شکست درمان و یا گسترش مشکل به همان سادگی ممکن است رخ بدهد که یک متخصص اطفال، والدین کودک 5 ساله ای که لکنت می کند را همراه چند قلم دارو، روانه منزل کرده و توصیه به صبر میکند. و یا به جای گفتاردرمانی، آنها را به یک کلینیک روان درمانی ارجاع میدهد... ناآشنایی با سایر رشته ها و حرف پزشکی، میتواند عواقب سختی داشته باشد. 

ارایه پیچیده ترین خدمات پزشکی توسط یک تیم متخصص و کاربلد و یا درمانهای ناقص و بی کفایت، دو روی یک سکه هستند. تخصصی شدن علوم پزشکی.

***

طی چند هفته اخیر، کتاب " دارودرمانی و تغذیه در اختلالات گفتار وزبان" نوشته استاد عزیز و گرانقدرم، آقای دکتر داوود سبحانی راد، دوست خوبم آقای مجید جنت و آقای دکتر مهرداد ایرانشاهی(عضو هیات علمی مرکز تحقیقات)، به چاپ رسید. این کتاب توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی مشهد و با همکاری مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی منتشر شده است.

برای این سه بزرگوار و ناشر محترم آرزوی موفقیت و بهروزی دارم.

بخشی از مقدمه کتاب: 

WOLF در مقدمه ی کتابش اهمیت مطالعه ی دارودرمانی را برای درمانگران حیطه ی توانبخشی اینگونه بیان میکند: وقتی برچسب "درمانگر" به فردی داده شد، بیمار از این درمانگر انتظار دارد که به عنوان بخشی از جامعه ی پزشکی بتواند برنامه های ارزیابی جامعی را اتخاذ کرده و با آگاهی کامل نسبت به تمامی حوزه های حمایت کننده ی درمان، طرح درمانی کاملی را طراحی کند. از طرفی از وظایف درمانگر این است که آگاه باشد و علت تمامی علایم و نشانه هایی که در بیمار مشاهده میکند را بداند. به این معنا که بداند هردارویی چگونه بربیمار تاثیرمیگذارد و درصورت مشاهده علایم دربیمار، بتواند علت بروز علایم را تشخیص دهد و راه مقابله با آن را نیز بداند. درنهایت هنگامی که یک درمانگر نسبت به آخرین مطالعات انجام شده و درمان های صورت گرفته درمورد اختلالاتی که با آنها در ارتباط است، آگاهی داشته باشد و داروهای موثر، تاثیرات فارموکوکینتیکی این داروها ، تداخلات دارویی و همچنین عوارض احتمالی که ممکن است در نتیجه مصرف آنها ایجاد شود را بداند، قطعا به بیمار و طرح درمانی که برایش درنظر گرفته است کمک شایانی خواهد کرد.

مقدمه کامل در ادامه مطلب:

ادامه مطلب...
۳۱ خرداد ۹۵ ، ۲۳:۴۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهدی خدادوست

پاسخ به مداخله Response To Intervention

تصویر فوق به روش تشخیصی « پاسخ به مداخله » اشاره دارد. روشی که این روزها در ارتباط با کار پایان نامه ام در موردش مطالعه میکنم. امیدوارم به زودی در فرصتی بتوانم در مورد این روش و کاربرد آن در حیطه اختلالات یادگیری چیزهایی بنویسم و مطالبی قرار بدهم...

۲۵ خرداد ۹۵ ، ۰۱:۵۶ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهدی خدادوست

دایره المعارف نظام های آموزشی جهان

با سلام
شاید بتوان گفت برای متخصصین مرتبط با اختلالات یادگیری و خواندن و نوشتن، جهت بررسی سیستم های آموزشی کشورهای مختلف منبعی معتبرتر وبروزتر و در دسترس تر از مطالعات TIMSS & PIRLS وجود ندارد. این مطالعات در سه بخش خواندن و نوشتن، علوم و ریاضیات ، مولفه های متعددی را مورد بررسی قرار میدهد.
به خاطر علاقه شخصی و موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد، با این مطالعات که هر پنج سال یک بار منتشر میشود آشنا شدم و از بخش خواندن و نوشتن آن استفاده ی زیادی بردم. آخرین نسخه این گزارش درسال 2011 منتشر شده و مجریان این تحقیق در حال اجرای PIRLS 2016  در 80 کشور جهان هستند.

جهت دانلود دایره المعارف نظام های آموزشی کشورهای جهان ( جلد اول، جلد دوم) کلیک کنید.

متن زیر در مورد این مطالعات از سایت ایرانی آن برداشت شده است:

http://www.timsspirls.ir

۱۵ خرداد ۹۵ ، ۱۹:۳۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهدی خدادوست

پاسخ به سوالات مخاطبان

با سلام
لطفا در صورت پرسیدن سوال در بخش «تماس با من»، حتما ادرس ایمیل خود را جهت ارتباط وارد نمایید.

 

۱۱ خرداد ۹۵ ، ۲۲:۴۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهدی خدادوست

مجموعه بروشور های آشنایی با اختلالات گفتار و زبان

با سلام

فایل قابل چاپ پنج بروشور با موضوع آشنایی با آسیب شناسی گفتار و زبان جهت دانلود قرار داده شده است:

(به ادامه مطلب مراجعه کنید.)

ادامه مطلب...
۰۱ خرداد ۹۵ ، ۲۲:۲۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهدی خدادوست